2016 League Standings (Updated Oct 20, 2016)

KEN TOONE Division G W L T F A Pts
HILLTOPPERS
8
8
0
0
310
26
16
COWBOYS NAVY
8
6
2
0
218
138
12
MAVERICKS
7
4
3
0
99
144
8
COCHRANE LIONS
7
2
5
0
164
238
4
WILDCATS
8
2
6
0
176
241
4
CYCLONES
8
0
7
1
41
224
1
BROCK JACOBS Division G W L T F A Pts
STAMPEDERS
8
6
2
0
237
101
12
COWBOYS GREY
8
5
3
0
178
127
10
BULLDOGS
8
5
3
0
205
114
10
COLTS
8
3
5
0
145
274
6
OKOTOKS EAGLES
8
1
6
1
91
237
3
 
WILF KAISER Division G W L T F A Pts
FALCONS
7
5
2
0
115
132
10
AIRDRIE RAIDERS
7
4
3
0
122
107
8
BEARS
7
0
7
0
64
182
0
             
             

 

2016 Schedule

Updated Nov 13, 2016
Click Refresh to get the most recent updates!

All Games at Shouldice Park -- 1515 Home Road NW

LIONS
 
 
HELLARD FIELD
S8 FIELD
STAMPEDER FIELD
August 24
 
 
   
 
   
 
6:30 pm
FALCONS
6
LIONS
65
   
 
   
 
8:30 pm
RAIDERS
15
BEARS
0
   
 
   
 
August 27
Visitor
Home
Visitor
Home
Visitor
Home
9:00am
HILLTOPPERS
28
COWBOYS G
0
11:00 am
BULLDOGS
26
EAGLES
0
   
 
   
 
1:00 pm
MAVERICKS
0
COWBOYS N
37
   
 
   
 
3:00 pm
COLTS
46
WILDCATS
38
   
 
  CYCLONES
9
STAMPEDERS
43
August 31
 
 
   
 
   
 
6:30 pm
FALCONS
6
RAIDERS
25
   
 
   
 
8:30 pm
LIONS
26
BEARS
0
September 3
9:00 am
STAMPEDERS
22
BULLDOGS
24
11:00 am
COWBOYS GR
8
COWBOYS N
38
 
1:00 pm
WILDCATS
13
EAGLES
24
 
3:00 pm
CYCLONES
0
COLTS
3
 
 
 
 
 
September 7
 
 
6:30 pm
BEARS
0
FALCONS
27
 
 
HILLTOPPERS
60
LIONS
0
8:30 pm
MAVERICKS
41
RAIDERS
0
 
 
September 10
 
 
9:00 am
LIONS
8
BULLDOGS
35
 
 
11:00 am
COWBOYS G
19
STAMPEDERS
21
 
 
1:00 pm
HILLTOPPERS
57
CYCLONES
0
 
 
3:00 pm
COLTS
30
EAGLES
6
  COWBOYS N
42
WILDCATS
17
         
BYE
MAVERICKS
   
 
September 14
 
 
   
         
6:30 pm
BEARS
30
RAIDERS
52
   
         
8:30 pm
 
 
   
         
BYE
FALCONS
 
   
         
September 17
 
 
9:00 am
STAMPEDERS
48
EAGLES
6
 
11:00 am
LIONS
12
MAVERICKS
24
 
1:00 pm
CYCLONES
6
WILDCATS
24
 
3:00 pm
COLTS
9
BULLDOGS
52
  HILLTOPPERS
50
COWBOYS N
7
         
BYE
COWBOYS G
 
   
 
   
 
September 21
 
 
   
 
   
 
6:30 pm
 
 
  COWBOYS G
43
WILDCATS
24
   
 
8:30 pm
 
 
  RAIDERS
1
FALCONS
6
         
BYE
BEARS
 
   
 
         
September 24
NEW
 
 
9:00 am
COWBOYS G
18
BULLDOGS
8
 
11:00 am
LIONS
70
COLTS
46
 
1:00 pm
CYCLONES
14
EAGLES
14
 
3:00 pm
COWBOYS N
0
STAMPEDERS
41
  MAVERICKS
0
HILLTOPPERS
17
         
BYE
WILDCATS
 
September 28
 
 
   
 
   
 
6;30 pm
BEARS
20
FALCONS
42
   
 
         
8:30 pm
COLTS
8
COWBOYS N
25
   
 
   
 
BYE
RAIDERS
 
   
 
         
October 1
 
 
9:00 am
BULLDOGS
14
COWBOYS N
25
 
11:00 am
STAMPEDERS
28
WILDCATS
8
 
1:00 pm
MAVERICKS
16
CYCLONES
6
 
3:00 pm
HILLTOPPERS
42
COLTS
0
  EAGLES
0
COWBOYS G
27
         
BYE
LIONS
 
   
 
   
 
October 5
 
 
   
 
   
 
6;30 pm
 
 
   
 
  RAIDERS
14
BEARS
8
8:30 pm
 
 
   
 
  MAVERICKS
16
LIONS
14
BYE
FALCONS
 
   
 
         
October 8
 
 
9:00 am
STAMPEDERS
3
HILLTOPPERS
32
 
11:00 am
EAGLES
13
LIONS
38
 
1:00 pm
WILDCATS
8
BULLDOGS
30
 
3:00 pm
MAVERICKS
2
COWBOYS G
30
  COWBOYS N
34
CYCLONES
0
   
 
BYE
COLTS
 
   
 
         
October 12
 
 
   
 
   
 
6:30 pm
 
 
  RAIDERS
15
FALCONS
16
   
 
8:30 pm
 
 
   
 
 
BYE
BEARS
 
   
 
         
October 15
 
 
   
 
   
 
9:00 am
CYCLONES
6
COWBOYS G
33
   
 
   
 
11:00 am
COLTS
3
STAMPEDERS
31
   
 
   
 
1:00 pm
WILDCATS
44
LIONS
22
   
 
   
 
3:00 pm
EAGLES
28
MAVERICKS
41
  BULLDOGS
16
HILLTOPPERS
24
   
 
BYE
COWBOYS N
 
   
 
         
October 19
 
 
   
 
   
 
6:30 pm
 
 
   
 
  BEARS
6
FALCONS
12
8:30 pm
 
 
   
 
   
 
BYE
RAIDERS
 
   
 
         
PLAYOFF SCHEDULE
October 22
HELLARD FIELD
S8 FIELD
 
9:00 am
BULLDOGS
30
COWBOYS G
32
   
 
 
11:00 am
MAVERICKS
8
COWBOYS N
16
   
 
 
1:00 pm
COLTS
0
STAMPEDERS
48
   
 
 
3:00 pm
WILDCATS
8
HILLTOPPERS
67
   
 
 
October 26  
 
   
 
   
 
6:30 pm
BEARS
30
RAIDERS
20
   
 
   
 
8:30 pm
BYE
FALCONS
   
 
 
October 29
   
 
   
 
9:00 am
WILDCATS
10
BULLDOGS
31
       
 
11:00 am
COLTS
0
MAVERICKS
30
       
 
1:00 pm
COWBOYS N
28
STAMPEDERS
8
   
 
 
3:00 pm
COWBOYS G
8
HILLTOPPERS
24
   
 
 
November 3
 
 
6:30 pm
BEARS
6
FALCONS
8
 
DIVISION III CHAMPIONSHIP (Stampeder Field)
November 5
   
9:30 am
MAVERICKS
24
BULLDOGS
40
 
DIVISION II CHAMPIONSHIP
12:30 pm
COWBOYS N
0
HILLTOPPERS
22
CITY CHAMPIONSHIP
FOOTBALL ALBERTA PROVINCIAL PLAYOFFS - SEMI-FINALS – November 12


SATURDAY NOVEMBER 12, 2016

FOOTBALL ALBERTA TIER II SEMI- FINAL:
CALGARY BULLDOGS 28 ... BROOKS ROADRUNNERS 23

FOOTBALL ALBERTA TIER I SEMI-FINAL
CALGARY HILLTOPPERS 34 ... STONY PLAIN BLUE BOMBERS 8

ALBERTA PROVINCIAL PLAYOFFS - FINALS – November 19

FOOTBALL ALBERTA TIER II FINAL
12:00 PM EDMONTON MUSTANGS ... 7... AT ... CALGARY BULLDOGS ... 14
HELLARD FIELD

FOOTBALL ALBERTA TIER I FINAL
2:30 PM SHERWOOD PARK RAMS ... 36 ... AT ... CALGARY HILLTOPPERS ... 22 ...
HELLARD FIELD

 


Tel: 403-700-0697 | email: info@cbfa.ab.ca or rmlogan@shaw.ca |
Overview || Schedule || Special Events || Teams || League History || Select Team || Awards || Wall of Fame || Links || Home