2009 League Standings (Updated October 19, 2009)

NORTH Division W L T F A Pts
Mavericks
7
1
0
201
83
14
Cowboys
7
1
0
230
30
14
Hilltoppers
5
3
0
189
66
10
Golden Hawks
2
6
0
86
176
4
Lions
1
5
2
55
173
4
Storm
1
6
1
50
210
3
Broncos
0
8
0
22
296
0
           
SOUTH Division W L T F A Pts
Stampeders
7
1
0
219
53
14
Colts
6
2
0
192
72
12
Wildcats
5
3
0
162
127
10
Bulldogs
4
4
0
149
87
8
Falcons
3
5
0
118
184
6
Eagles
2
5
1
98
214
5
           

 

2009 Schedule

All Games at Shouldice Park -- 1515 Home Road NW
Updated November 9, 2009
Click Refresh to get the most recent updates!

 
Field S1:
Les Ferguson Memorial Field
     
Field MC
Ted Bancks Field of Dreams
 
August 29
HOME TEAM
         
9:30am
COLTS
38
EAGLES
0
FIELD S2
 
 
11:00am
FALCONS
8
STAMPS
41
 
FIELD S2
     
12:30pm
WILDCATS
11
BULLDOGS
30
FIELD S2
 
 
August 30
HOME TEAM
         
9:30am
LIONS
0
STORM
0
FIELD S2
 
 
11:00am
BRONCOS
0
MAVERICKS
35
 
FIELD S2
     
12:30pm
HILLTOPPERS
16
GOLDEN HAWKS
0
FIELD S2
 
 
 
BYE
COWBOYS
         
September 5
HOME TEAM
         
9:00am
GOLDEN HAWKS
8
FALCONS
38
FIELD S1
 
 
10:30am
WILDCATS
3
HILLTOPPERS
2
FIELD S1
 
 
12:00pm
BULLDOGS
0
COWBOYS
25
FIELD S1
 
 
1:30pm
MAVERICKS
10
STAMPS
28
FIELD S1
3:00pm
COLTS
46
BRONCOS
0
FIELD S1
4:30pm
EAGLES
12
LIONS
12
FIELD S1
 
BYE
STORM
         
September 12
HOME TEAM
         
9:30 am
HILLTOPPERS
25
LIONS
0
 
FIELD S1
     
11:00 am
GOLDEN HAWKS
18
MAVERICKS
27
 
FIELD S1
     
12:30 pm
COWBOYS
34
STORM
0
 
FIELD S1
     
02:00 pm
BULLDOGS
8
COLTS
13
 
FIELD S1
     
02:00 pm
EAGLES
6
FALCONS
32
FIELD S1
 
 
3:30 pm
STAMPS
32
WILDCATS
3
FIELD S8
 
 
 
BYE
BRONCOS
 
FIELD S8
     
September 16
HOME TEAM
 
 
6:30 pm
COWBOYS
33
HILLTOPPERS
8
 
FIELD S8
     
8:00 pm
LIONS
24
BRONCOS
6
 
FIELD S8
     
 
BYE
STAMPS
       
 
BYE
COLTS
       
 
BYE
FALCONS
       
 
BYE
WILDCATS
       
 
BYE
EAGLES
       
September 19
HOME TEAM
 
 
9:30 am
COLTS
8
STAMPS
24
FIELD S1
     
11:00 am
BRONCOS
0
COWBOYS
53
FIELD S1
     
12:30 pm
FALCONS
0
WILDCATS
36
FIELD S1
     
02:00 pm
BULLDOGS
24
EAGLES
12
FIELD S1
     
2:00 pm
LIONS
0
MAVERICKS
40
FIELD S8
     
3:30 pm
HILLTOPPERS
36
STORM
0
FIELD S8
     
 
BYE
GOLDEN HAWKS
         
September 24
                 
6:30 pm
COWBOYS
38
WILDCATS
8
SHRINERS
     
September 26
HOME TEAM
         
9:30 am
HILLTOPPERS
46
FALCONS
6
FIELD S1
     
11:00 am
GOLDEN HAWKS
8
COLTS
28
FIELD S1
     
12:30 pm
STORM
0
BULLDOGS
39
FIELD S1
     
2:00 pm
BRONCOS
8
EAGLES
36
FIELD S1
     
3:30 pm
STAMPS
39
LIONS
11
FIELD S1
     
 
BYE
MAVERICKS
 
     
September 30
    HOME TEAM            
 
MAVERICKS
8
BULLDOGS
6
 
FIELD S8
     
 
STORM
0
GOLDEN HAWKS
24
 
FIELD S8
     
October 3
HOME TEAM
         
9:30 am
LIONS
0
COLTS
31
FIELD S1
 
 
9:30 am
STAMPS
0
COWBOYS
1
West Encana
 
 
11:00 am
FALCONS
34
BRONCOS
0
FIELD S1
 
 
11:00 am
WILDCATS
22
GOLDEN HAWKS
8
West Encana
 
 
12:30 pm
MAVERICKS
24
HILLTOPPERS
16
FIELD S1
 
 
2:00 pm
EAGLES
26
STORM
16
FIELD S1
 
 
 
BYE
BULLDOGS
     
 
October 10
HOME TEAM
     
 
9:30 am
STORM
28
BRONCOS
8
FIELD S1
     
9:30 am
COLTS
17
FALCONS
0
West Encana
     
11:00 am
COWBOYS
9
MAVERICKS
14
FIELD S1
 
11:00 am
EAGLES
6
WILDCATS
47
West Encana
     
12:30 pm
GOLDEN HAWKS
20
LIONS
8
FIELD S1
 
2:00 pm
STAMPS
18
BULLDOGS
12
FIELD S1
 
 
BYE
HILLTOPPERS
         
October 17
HOME TEAM
 
9:30 am
EAGLES
0
STAMPS
37
FIELD S1
     
9:30 am
GOLDEN HAWKS
0
COWBOYS
37
West Encana
     
11:00 am
BRONCOS
0
HILLTOPPERS
40
FIELD S1
 
11:00 am
WILDCATS
32
COLTS
11
West Encana
     
12:30 pm
BULLDOGS
30
FALCONS
0
FIELD S1
 
2:00 pm
MAVERICKS
43
STORM
6
FIELD S1
 
 
BYE
LIONS
 
FIELD S1
     
 
PLAYOFF SCHEDULE
       
October 24
DIVISION III
 
9:30 am
BRONCOS
0
EAGLES
30
ENCANA
 
11:00 am
STORM
0
FALCONS
33
ENCANA
 
October 24
DIVISION I
9:30 pm
WILDCATS
0
COWBOYS
14
FIELD S1
 
11:00 am
BULLDOGS
8
MAVERICKS
14
FIELD S1
 
12:30 pm
GOLDEN HAWKS
1
STAMPS
8
FIELD S1
     
2:00 pm
HILLTOPPERS
8
COLTS
3
FIELD S1
     
October 31
DIVISION III
09:30 am GAME G
STORM
6
LIONS
20
ENCANA
 
 
11:00 am GAME N
EAGLES
14
FALCONS
43
 
ENCANA
     
October 31
DIVISION II
 
     
09:30 am GAME K
GOLDEN HAWKS
6
WILDCATS
17
 
FIELD S1
     
11:00 am GAME L
BULLDOGS
22
COLTS
9
 
FIELD S1
     
October 31
DIVISION I
 
     
12:30 pm GAME H
COWBOYS
8
STAMPS
11
 
FIELD S1
     
2:00 pm GAME I
HILLTOPPERS
0
MAVERICKS
9
FIELD S1
 
 
November 7
Division III Championship
 
     
9:30 am GAME O
LIONS
0
FALCONS
19
HELLARD FIELD
 
 
Division II Championship
 
 
11:30 am GAME M
BULLDOGS
16
WILDCATS
32
HELLARD FIELD
 
 
Division I City Championship
 
 
1:30 pm GAME J
STAMPS
8
MAVERICKS
3
 
HELLARD FIELD
 
 
 
November 14: Provincial Semi's: Teir 1 - Calgary 'A' @ Southern Alberta 'A1'
November 14: Provincial Semi's: Teir 2 - Southern Alberta 'B' @ Calgary 'B'
November 14: Provincial Semi's: Teir 3 - Calgary 'C' @ Southern Alberta 'C'
November 21: Finals: Possible Tier 3 - Calgary 'C' @ Southern Alberta 'C' - 12:30 pm
 

 


Tel: 403-700-0697 | email: info@cbfa.ab.ca or rmlogan@shaw.ca |
Overview || Schedule || Special Events || Teams || League History || Select Team || Awards || Wall of Fame || Links || Home